تجزیه و تحلیل وب به چه معناست؟

ایجاد شده در 11 فوریه, 2023 | 101 views

با غلبه ­یافتن تجارت الکترونیک در صنایع مختلف، اهمیت وجود افراد متخصصی که بتوانند اثربخشی استراتژی­ها را اندازه ­گیری کنند، وضعیت وبسایتها را مورد ارزیابی قرار داده و ویژگی­های جمعیت­ شناختی و تقاضای کاربران یک سایت را بررسی نمایند، بیشتر شده است. از مهمترین نتایج رشد اینترنت، ایجاد کلان­ داده­ ها است. این موضوع، چالش­ها و الزامات جدیدی را پدید آورده که یک زمینه بدیع تخصصی و دانش تکامل­ یافته را شکل داده که «تحلیل وب» نامیده می­شود. یکی از بخش­های اصلی مطرح در این حوزه جدید از فناوری­ اطلاعات، نرم­ افزار مورد استفاده جهت اندازه­ گیری و تحلیل وب است. این نوع ابزار و برنامه ­های رایانه­ ای، به ­منظور کنترل رابطه بین سایت­ها و کاربران آن­ها مورد استفاده قرار می­گیرند؛ یعنی دو سوی مهمی که در قالب یک رابطه پویا، اصول تحلیل وب را می­ سازند.

 

۱. تجزیه و تحلیل وب چیست؟

تحلیل وب، فعالیتی است که اطلاعاتی در مورد ابعاد مختلف یک وب­سایت ارائه کرده و همچنین، به شما کمک می­ کند به برخی سؤالات مربوط به ترافیک و عملکرد کلی وب­سایت پاسخ دهید. پاسخ دادن به این سؤالات باید به ایجاد تجربه بهتر برای کاربر و شناخت آن، بهینه­ سازی وب­سایت و کشف اشکالات وب­سایت و عملکرد آن منجر شود. اشکالاتی که مانع از کسب درآمد از محل ایجاد ترافیک بیشتر یا فعالیت کاربران می­ شوند. این امر، اساس تحلیل وب است که موجب می­شود یک وب­سایت، تقاضای کاربران و اهداف صاحب سایت را محقق سازد.


۲. تجزیه و تحلیل وب چگونه می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند؟

درصورتی که تحلیل وب به­ درستی به­ کاربرده شود، می­تواند به یکی از قدرتمندترین ابزار برای دستیابی به موفقیت و افزایش سودآوری یک کسب­ وکار تبدیل شود. رشد کسب­ وکار از طریق تحلیل وب میسر می­گردد، زیرا:


  • به شما کمک می­کند مخاطب را بشناسید.
  • نقاط قوت و نقاط ضعف وب سایت شما را برجسته می سازد.
  •  ایده ­ها و ابتکاراتی را پیشنهاد می­ دهد.

 

۳. ابزارهای تجزیه و تحلیل وب

ابزارهای بسیاری وجود دارند که صاحب یک کسب­ وکار می­تواند آن­ها را برگزیند تا مشخص نماید وب ­سایت بصورت آنلاین چه عملکردی دارد. هر یک از این ابزار، پاسخ­ های متفاوتی ارائه کرده و به روش­های مختلفی به تحلیل یک بعد خاص از طراحی وب، محتوا و ترویج استراتژی کمک می ­کند. بنابراین، اینکه شما کدام یک از این ابزارها را برمی­ گزینید، به نیازتان برای تحلیل وب­سایت­ تان بستگی دارد. در ادامه برخی معیارهای اصلی جهت مقایسه ابزار تحلیلی متعدد که برای استفاده قابل دسترس هستند، ارائه شده است.


۳-۱. نیاز

ابزار تحلیلی که برمی­ گزینید، عمدتاً به نیاز شما برای تحلیل بستگی دارد. چرا شما می­ خواهید تحلیل وب را بخشی از فرآیند کنترل خود سازید؟ شما می­ خواهید برای رسیدن به چه هدفی به ابزارهای تحلیلی دست یابید؟ هنگامی که نیاز را مشخص کردید، انتخاب یک ابزار ساده می­ شود.


۳-۲. هزینه

تجزیه و تحلیل وب یک اقدام بدون هزینه نیست. علاوه ­بر انتخاب ابزار مناسب، هزینه­ های مربوط به تغییرات زیرساختی، پیاده­ سازی و ساخت، و کشف نتایج ناشی از داده ­ها نیز وجود دارد.


 ۳-۳. توانایی ادغام

یک ابزار تحلیل وب به ورودی از معیارهای متعدد نیاز دارد و خروجی آن ورودی برای شاخص­های دیگر می­شود. بنابراین، بسیار مهم است که ابزارهای انتخابی شما، به­خوبی با کل استراتژی عملکرد تان ادغام شوند.


۳-۴. قابلیت اطمینان عرضه­ کننده

این مورد نیز یک عامل ضروری در تحلیل وب است، زیرا بسیاری از ابزار تحلیلی توسط عرضه­کننده­ای طراحی می­شوند که نمی­توان به آن­ها اطمینان کرد. شما صرفاً باید ابزاری را خریداری کنید که توسط یک عرضه­کننده قابل اطمینان ساخته شده است.


۳-۵. پشتیبانی زبان و سندسازی

هر ابزار دارای یک سبک و زبان خاص است که داده ­ها براساس آن ایجاد می­ شوند و نتایج تحلیل می­ گردند. ابزاری که شما انتخاب می­ کنید باید دارای پشتیبانی زبان و متن باشد تا متخصص تحلیل که او را برای این وظیفه به­ کار گماشته ­اید، بتواند نتایج را درک کند. بدون این پشتیبانی، هیچ میزانی از داده­ ها منطقی نخواهد بود.


شاخص های کلید عملکرد چه هستند؟

 «شاخص ­های کلیدی عملکرد (KPIs)­» در هر حوزه ­ای از کسب ­وکار مورد استفاده واقع می ­شوند تا اطمینان حاصل کنند استراتژی­ هایی که پیاده­ سازی می­ شوند، سازمان را یک قدم به تحقق اهدافش نزدیک­تر می­ کنند. شاخص­ های کلیدی عملکرد قابل سنجش و قابل اندازه­ گیری هستند که پیشرفت یک سازمان، یک کمپین جدید یا بخش جدیدی از یک کسب­ وکار را در رابطه با اهداف بلند­مدت و کوتاه ­مدت و استراتژی­ها اندازه­ گیری می ­کنند.

شاید بزرگ­ترین مزیت استفاده از شاخص­ های کلیدی عملکرد آن است که هیچ معیار مشخصی وجود ندارد که آن­ها را تعریف کند. عنصر قابلیت انعطاف­ پذیری و سازگاری آن چیزی است که شاخص­های کلیدی عملکرد را بسیار مفید می ­سازد. شاخص­ های کلیدی عملکرد که در هر حوزه از کسب­ وکار استفاده می­ شوند، متفاوت و مرتبط به حوزه موردنظر هستند. از این رو، شاخص­ های عملکرد برای تحلیل وب مختص این حوزه می ­باشند.


 

منبع:: کتاب تجزیه و تحلیل وب

مؤلف:: Emarketing Institute

مترجمین:: دکتر نگین سنگری(عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا) | مژگان کمپانی | فاطمه صابریان

به روز رسانی در 11 فوریه, 2023